Gece boyunca – havaalanında ve bölge ofislerinde düzenli görev ve sığınmacılarla ilgilenmenin yanı sıra – Aşağı Avusturya’nın her yerinden 129 Kızıl Haç yardımcısı Aşağı Avusturya ve Burgenland’daki mülteciler için görev başındaydı.

Gece boyunca – havaalanında ve bölge ofislerinde düzenli görev ve sığınmacılarla ilgilenmenin yanı sıra – Aşağı Avusturya’nın her yerinden 129 Kızıl Haç yardımcısı Aşağı Avusturya ve Burgenland’daki mülteciler için görev başındaydı.

Gece boyunca – havaalanında ve bölge ofislerinde düzenli görev ve sığınmacılarla ilgilenmenin yanı sıra – Aşağı Avusturya’nın her yerinden 129 Kızıl Haç yardımcısı Aşağı Avusturya ve Burgenland’daki mülteciler için görev başındaydı. Kızıl Haç Aşağı Avusturya’nın il yönetim kadrosu da sürekli hareket halinde.

14:30 | Westbahnhof’a önemli ziyaret

Federal Cumhurbaşkanı Heinz Fischer, günlerdir sayısız mültecinin geçtiği Westbahnhof’taki durumu Cuma günü inceledi. Çok sayıda yardımcıya teşekkür etti ve mültecilerle temas kurmaya çalıştı. Ziyaret, “Avusturya cumhurbaşkanı” olduğu söylendiğinde büyük ilgi gördü.

© APA / Roland Schlager Heinz Fischer Westbahnhof’a geldi

Fischer, Caritas bağış noktalarının, hasta körfezinin fotoğrafını çekti ve gönüllüler, polis, kurtarma görevlileri ve ÖBB çalışanlarıyla konuştu. Sayısız medya temsilcisinin önünde, her şeyden önce “teşekkür etmeye” ve net bir resim çekmeye geldiğini açıkladı. Federal Cumhurbaşkanı, Avusturyalıların yardım etme istekliliğini vurguladı: “Kırmızı-beyaz-kırmızı burada en güzel tarafını gösteriyor.” Fischer, polisin gerçek bir “dost ve yardımcı” gibi davrandığını ve aynı zamanda ÖBB ile de “çok gurur duyduğunu” söyledi.

© APA / Roland Schlager Federal Cumhurbaşkanı tokalaşırken

Ziyaretine Caritas Başkanı Michael Landau ve Viyana Belediye Meclis Üyesi Sonja Wehsely (SPÖ) eşlik etti. Grup, Westbahnhof platformlarında mültecilerden büyük ilgi gördü. Birçoğu bir selfie ve Federal Cumhurbaşkanı ile el sıkışma fırsatını kaçırmadı. Fischer bazı mültecilerden bile alkış aldı. Bununla birlikte, bazı yardımcılar karışık duygularla medyanın aldatmacasına dikkat çekti. Özellikle Viyana seçim kampanyasında, farklı kesimlerden epeyce politikacı Westbahnhof’u bir sahne, eleştirel bir yorum olarak kullandı.

14:10 | FPÖ sınırları kapatmak istiyor

FPÖ ve Stronach ekibi Cuma günü mülteci akışına son verilmesi ve eyalet sınırlarının kapatılması çağrısında bulundu. FPÖ Genel Sekreteri Herbert Kickl, “Acil durum frenini çekmeliyiz, aksi takdirde bu yeni kitlesel göç sadece işgücü piyasasını değil, Avusturya’daki tüm sistemleri tehdit edecek” diye uyardı. Kickl, “Askıya alınması gereken Dublin Anlaşması değil, Açık Sınırlara Dair Schengen Anlaşmasıdır” dedi.

Kulüp başkanı Robert Lugar Team Stronach, “Avusturya’ya ve içinden geçen kontrolsüz mülteci akışı sona ermelidir” dedi. İçişleri Bakanı Johanna Mikl-Leitner (ÖVP), sınırlarda İsviçre modeline dayalı olarak sığınma alanlarının hızlı bir şekilde açıklığa kavuşturulmasını talep etti.

Yeşiller insan hakları sözcüsü Alev Korun ise silahlı kuvvetlerin mülteci akışıyla başa çıkabilmek için tüm kapasitelerini kullanmaları çağrısında bulundu.betboo mu superbahis mi

14:00 | Westbahnhof’ta şu anda ihtiyaç duyulan şey

WESTBAHNHOF 14:00: Westbahnhof’taki bağış deposunda acilen on yardımcıya ihtiyacımız var. Kimler gelebilir, lütfen …

tarafından gönderildi

Yardım ederiz.

açık 

11 Eylül 2015 Cuma

13:40 | Belediye başkanı hükümeti eleştiriyor

Cuma günü, yerel şef Gerhard Zapfl (SPÖ), Federal Şansölye Werner Faymann (SPÖ) ve İçişleri Bakanı Johanna Mikl-Leitner’e (ÖVP) gönderdiği açık mektupta Nickelsdorf’ta bir “tırmanıştan” bahsetti. “Gerçek bir toplu göç”, köyde “büyük endişe ve korkuya” yol açacaktır: “Bu gelişme öngörülebilirdi”, federal düzeydeki siyasi karar alıcılar gerekli biçimde hiçbir şeye karşı çıkmazlardı. Mektup aynı zamanda komşu toplum başkanı ve SPÖ eyalet meclisi üyesi Werner Friedl tarafından imzalandı.

“Bugün sabah 7: 00’de birkaç bin mültecinin gerçek bir kitlesel göçü başladı – önce tren istasyonuna ve sonuçta şehre giden trenlerin olmadığı öğrenildiğinde, bu da sakinlerimiz arasında büyük endişe ve korkuya neden oldu. Ve elektrik kesilmedi. off! “, Zapfl devam ediyor. Geçtiğimiz birkaç saat içinde “yaklaşık 10.000” Nickelsdorf’a geldi. Nickelsdorf, 1.770 nüfusuyla “bu insan istilasından tamamen etkilenmiş durumda”.

Belediye başkanı, “Bu gelişme öngörülebilirdi, federal düzeydeki siyasi karar alıcılar maalesef gerekli biçimde buna karşı çıkmadılar.” Vali Hans Niessl (SPÖ), özellikle mülteci akışının ana yolu Nickelsdorf merkezi ve Burgenland üzerinden gittiği için, soruna uzun süredir çözüm çağrısında bulunuyor. Zapfl, “İlgili siyasetin başarısızlığı Nickelsdorfers’ın veya Burgenland halkının sırtından yürütülecek olamaz!” Dedi.

Federal Şansölye ve İçişleri Bakanı, her iki yerel şefi de “durumu yatıştırmak ve Avusturya’da sosyal barışı tehlikeye atmamak için hızlı bir şekilde uygun önlemleri almaya” çağırıyor.

13:25 | Kameraman pişmanlık duyuyor

Macar kameraman

Mültecilere yapılan tekmeler tüm dünyada öfkeye neden oldu

, olaydan pişman oldu. Cuma günü muhafazakar gazete “Magyar Nemzet” e yazdığı açık mektupta 40 yaşındaki çocuk, “çocukları tekmeleyen kalpsiz bir ırkçı değil” diye yazdı. Özür dileyecek hiçbir kelime bulamadı.

Sınır kasabası Röszke’de saatlerdir bekleyen mülteciler sabırsızlanıp polis kordonunu kırınca, “Bana nasıl akacaklarından korktum” diye yazdı. “Panikledim … kendim değilmişim gibi.” Kalabalık ona doğru koştuğunda korktu. “Saldırıya uğradığımı ve kendimi savunmam gerektiğini düşündüm.”

© REUTERS / Marko Djurica Heyecan sahnesi

Geçen Salı günkü olay tüm dünyada öfke yarattı. Diğer gazeteciler tarafından çekilen videolar, kameramanın kollarında bir çocukla bir bacağını düşürdüğünü ve bunun üzerine çocuk ve çocuğun yere düştüğünü gösterdi. Ayrıca incikteki küçük bir kızı tekmelediğini de görebilirsiniz.

13:00 | Tusk özel AB zirvesini duyurdu

AB içişleri bakanları Pazartesi günü AB’de 160.000 mültecinin dağıtılması konusunda anlaşamazlarsa, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk Eylül ayında özel bir zirve düzenlemek istiyor. Pazartesi günü Twitter’da Tusk, “Pazartesi günü içişleri bakanlarının somut dayanışma ve birlik işaretleri olmadan, Eylül ayında mülteci kriziyle ilgili özel bir zirve toplayacağım” dedi.

Ancak Tusk kendinden emindi: “Son birkaç gün içinde AB üye ülkeleriyle temaslardan sonra, artık fikir birliğine ve gerçek dayanışmaya dayalı bir çözüme daha yakın olduğumuzdan daha umutluyum.”

Pazartesi günü JHA bakanlarından somut bir dayanışma ve birlik işareti olmadan, fazladan çağrı yapacağım

#EUCO

Eylül ayında mülteci krizi üzerine

– Donald Tusk (@eucopresident)

Eylül 11, 2015

AB Komisyonu sözcüsü, AB otoritesinin Pazartesi günü AB içişleri bakanları özel konseyinde planı üzerinde bir anlaşmaya varmak istediğini söyledi. Yunanistan, İtalya ve Macaristan’da bulunan toplam 160.000 mülteci, diğer AB ülkelerine yeniden dağıtılacak. AB Komisyonu, Mayıs ayında 40.000 dağıtımı önermişti, şimdi 120.000 daha eklenecek. Ek olarak, AB Komisyonu gelecekteki mülteci krizleri için kalıcı bir dağıtım anahtarı istiyor.

12.50 | Aşağı Avusturya’ya şiddetli eleştiri

Aşağı Avusturya eyaletinin 17 yaşındaki refakatsiz mültecileri gelecekte yetişkin mahallelerinde barındırma projesi ciddi eleştirilere neden oluyor. Birkaç STK ve Yeşiller, bu kararı yeniden gözden geçirmek için devlete ve benzer bir şey düşünen Yukarı Avusturya’ya başvurdu. “SOS Mitmensch”, gençlerin zorlu yaşam koşullarında zor durumda bırakılmaması gerektiği konusunda uyardı.

Alexander Pollak, “Refakatsiz 17 yaşındaki mültecilerin reşit olduklarını ilan etmek ve kendi başlarına bakmaya terk etmek, etkilenen gençler için bir felaket. Ayrıca, gençler terk edildiğinde bir bütün olarak toplumumuz da ciddi şekilde zarar görüyor” diyor Alexander Pollak , SOS Sözcüsü Mitmensch, Aşağı Avusturya ve Yukarı Avusturya’daki refakatsiz küçük mülteciler için reşit olma yaşının düşürülmesi planlanan karşısında dehşete düştü.

İltica koordinatörü de “endişeliydi”. İkna olan Anny Knapp, “AB kabul yönergesi burada kasıtlı olarak yanlış yorumlanıyor” diyor. Yukarı ve Aşağı Avusturya eyalet hükümetlerinin planları “saçma ve değersizdir”, Viyana SPÖ belediye meclisi üyesi Andreas Mailath-Pokorny, Sosyal Demokrat Akademisyenler Derneği başkanı olarak görev yaptığı için eleştirdi. Bu, BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin ve Avusturya Çocuk ve Gençlerin Esirgeme Yasası’nın açık bir ihlali olduğunu ve 2005 yılında refakatsiz küçük mültecilere bir vasi verilmesi gerektiğini zaten belirleyen Yüksek Mahkeme kararının bir hilesi olduğunu vurguladı, Viyanalı belediye çalışanlarının sendikasına vurgu yaptı.

12.20 | Öğrenciler için hoşgeldin kampanyası

Eğitim Bakanı Gabriele Heinisch-Hosek (SPÖ) ve Avusturya Gençlik Kızıl Haçı (ÖJRK) Genel Sekreteri Renate Hauser Cuma günü mülteci çocuklar için “Birlikte yaşamak – birlikte yardım etmek” sloganıyla ortak bir karşılama kampanyası başlattı. Okullar, okulun hizmet alanında çocuklara dağıtılan bir “karşılama paketi” tasarlayabilir ve doldurabilir.

Kampanyanın bir parçası olarak, öğrenciler evlerini terk etmek zorunda kalan çocukların durumu ve ihtiyaçları ile ilgilenmelidir. Kaçış, nedenleri, mültecilerin Avusturya’ya geldiği ülke ve kültürler ve mültecilerin durumu gibi konular tartışılır.

Hediye vermek isteyen çocukların en acil ihtiyaç duydukları şey öğrencilerin kendileri tarafından belirlenmelidir. ÖJRK’de karşılama paketleri için mevcut olan çantaların tasarımı da onlara bağlıdır, içerik yerel şirketler ve bayilerle işbirliği yapılarak tasarlanır veya satın alınır veya satın alınır. Son olarak, öğrenciler aynı zamanda mülteci çocuklara dağıtımın planlanmasını ve uygulanmasını da üstlenirler – örneğin temaslar bu şekilde yapılır.

11.45 | 4.100 acil uyuma yeri oluşturuldu

Viyana ve Yukarı Avusturya’da mülteciler için 4.000’den fazla acil yatma yeri kuruldu. Cuma gecesi Viyana şehri, Urania yakınlarındaki Federal Emlak Şirketine ait bir binada 270 kişinin konakladığı yeni bir acil durum bölgesi açtı. Şehrin mülteci koordinatörü Peter Hacker, temelde orada 1.500 kişiye kadar kapasite olduğunu bildirdi.

Kızıl Haç ve Arbeiter-Samariter-Bund tarafından bakılan binayı 270 kişinin çoktan terk ettiğini söyledi. Şu anda boş ve daha fazla mülteci için alan sunuyor. Hacker’ın genel müdürü olduğu Viyana Sosyal Fonu da şu anda öğleden sonra açılması beklenen başka bir bölgeyi inceliyor. Hacker’a göre burada 500 kişi daha konaklayabilir. Ek adresler sürekli olarak kontrol edilir, ancak bunlar en erken birkaç güne kadar mevcut olmamalıdır.

© APA / Roland Schlager Binlerce yatağın aceleyle oluşturulması gerekiyordu

Uygulamalı Sanatlar Üniversitesi de konaklama için bir bina sağlar. Cuma günü Rektör Gerald Bast “Dün gece, Kızıl Haç’ın profesyonel ve kararlı yönetimi altında yaklaşık 300 kadın, erkek ve çocuk ağırlandı,” dedi. Wien-Landstrasse’de halihazırda kullanılmayan bir üniversite binasına, sabahları ilave yataklar ve odalar inşa edilecektir. Nihayetinde, mülteciler için 1.200’e kadar yer sağlanmalıdır. Rektör Bast, destekleri için emeği geçen tüm üniversite personeline ve öğrencilere teşekkür etti. “Angewandte’nin hızlı ve verimli bir şekilde yardımcı olmak için anlamlı ve gerekli bir katkı yapabilmesinden memnunum.”

Sonunda 418 mülteci, Cuma gecesi Linz’de eski posta dağıtım merkezinde kalacak yer buldu ve sabah hepsi ileriye dönük yolculuklarına başladı. Bu arada yardımcılar bir sonraki dalga için hazırlanıyorlardı. Linz, Wels ve Attnang’da toplam yaklaşık 1.400 çeyrek mevcuttur. Şu anda yaklaşık 700 kişi, Yukarı Avusturya’daki batı demiryolu hattı üzerindeki Linz’deki posta dağıtım merkezinde konaklayabilmektedir. Attnang-Puchheim’daki spor salonunda biri diğer 300 kişilik spor salonuna hazırlanıyor. Şimdiye kadar Wels sergi salonunda 100 yatak kuruldu. Ancak Neubauer, çok kısa bir süre içinde 400’e çıkabileceğinizi açıkladı. Mültecilerin nerede kaldıkları her zaman ÖBB ile birlikte yardım kuruluşları tarafından koordine edilmektedir.

11.20 | Macaristan, Juncker Planına karşı

AB Komisyonu’nun Avrupa’da 120.000 mülteciyi dağıtma planına göre Macaristan büyük bir yardım almak istese de, diplomatlara göre Budapeşte projeye katılmak istemiyor. Macaristan’ın Brüksel’deki büyükelçisi Cuma günü AB konsey çevrelerinde Macaristan’ın programa katılmadığını açıkladı. AB içişleri bakanları planı Pazartesi günü görüşmek istiyorlar.

Bir gerekçe olarak Macaristan, Yunanistan ve İtalya’nın ilk kabul ülkeleri olduğunu, ancak Macaristan’ın olmadığını belirtti. AB Dublin Yönetmeliğine göre, iltica prosedürleri ilk kabul ülkesinde işlenmelidir. AB Komisyonu’nun planına göre, AB içinde, 54.000’i Macaristan’dan, 50.400’ü Yunanistan’dan ve 15.600’ü İtalya’dan olmak üzere 120.000 sığınmacı daha dağıtılacak.

Letonya hükümeti bile AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker tarafından önerilen mülteci kotasının kabulü konusunda anlaşma sağlayamadı. Başbakan Laimdota Straujuma’ya göre, konu Cuma sabahı özel bir toplantıda hükümet ortaklarıyla “çok ciddi bir şekilde tartışıldı”. Her şeyden önce, Milliyetçi İttifak, diğer AB ülkelerinden daha önce kabul edilen 250 sığınmacı sayısının 776’ya çıkarılmasına sert bir direnç göstermeye devam ediyor.

11.05 | Mülteci dramasına ilişkin uzman görüşü

Cuma günü, Eisenstadt savcısı, frigorifik bir kamyonla taşınan 71 mültecinin ölümünün “güvenliğe daha yakın olması gerektiğini” duyurdu. Muhtemelen zaten Macar topraklarında meydana geldi “dedi.

Adli tıp muayenelerinin sonuçlarına göre, dört çocuk, sekizi kadın ve 59 erkek olmak üzere 71 kişinin ölümü, uzun süreli oksijen yetersizliğinden kaynaklandı.